Poświęcenie medalików 08.12.2019

Medalik jest teraz bardzo modną ozdobą, chętnie zakładaną przez wiele gwiazd. Warto jednak odkryć prawdziwy i głęboki sens jego noszenia. Nie jest bez znaczenia, co nosimy na szyi. Dla niektórych są to łańcuszki, koraliki, wisiorki. Dla chrześcijanina zewnętrznym wyrazem jego wiary mogą być, obok krzyżyków, medaliki. Mają różną formę: przedstawiają Jezusa, wizerunki Maryi czy świętych. Są też tacy, którzy noszą na szyi różaniec. Obecnie modne stały się również ozdoby religijne w postaci bransoletek czy breloczków. Noszenie medalików nie jest obowiązkiem. Natomiast dla tych, którzy je noszą, są wyrazem przynależności do Kościoła, zawierzeniem Bogu i zaufaniem w jego opatrzność.

Medalik na szyi: to nie magia

Medaliki należą do tzw. sakramentaliów, które przynoszą owoce poprzez modlitwę własną czy też modlitwę Kościoła. Każdy medalik powinien być poświęcony przez kapłana. Nie powinno się traktować medalików jako talizmanów czy amuletów, którym przypisuje się magiczną moc.
Jeśli wydarzy się coś niewytłumaczalnego racjonalnie w naszym życiu, nie jest to zasługa medalika, lecz Boga, który stworzył człowieka i który dopuszcza w swojej miłości i łasce te a nie inne sytuacje. Medaliki mają przypominać o Bogu, Maryi i rzeczywistości nadprzyrodzonej.
Jeden z moich znajomych pewnego dnia na ulicy znalazł stary, miedziany medalik. Zabrał go ze sobą i od prawie 20 lat nosi na szyi. Dla niego jest „sztandarem wiary”. Dzięki niemu czuje, że jest bliżej Boga, by poprzez słowo i czyn dawać o Nim świadectwo i nie poddawać się trudnościom.
Marysia na szyi nosi różaniec. Mówi, ze: „Dzięki niemu odczuwam opiekę Maryi, jej ochronę nade mną, ale i moją rodziną”. Modlitwę na nim odmawia codziennie, w podróży czy w drodze do pracy. Różaniec jest dla niej formą kontemplacji nad najważniejszymi wydarzeniami związanymi z historią zbawienia. Dlatego nosi go ze sobą.
Medaliki są zewnętrznym znakiem przynależności do Kościoła, przypominają o obecności Boga w naszym życiu, o naszej chrześcijańskiej tożsamości i dawaniu świadectwa wiary na co dzień.

W niedzielę 8 grudnia 2019 roku, dzieci z naszej parafii, które przygotowują się do Pierwszej Komunii św. uczestniczyły w obrzędzie poświecenia medalików i krzyżyków. Jest to kolejne wydarzenie w trakcie przygotowania ich do I Komunii św. i obrzęd ten łączymy z uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny powierzając te dzieci Jej Matczynej opiece.

fot. M.&A.W.