Liturgia Wigilii Paschalnej 2019
Wigilia Paschalna jest centralnym momentem Triduum Paschalnego i całego roku liturgicznego, najważniejszym wyrazem liturgicznej celebracji Misterium paschalnego.
W naszej wspólnocie parafialnej Liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczęliśmy o godz. 20.00 w ogrodach klasztornych, gdzie główny celebrans (o. Marek) poświęcił ogień, od którego zapalony został paschał. Na świecy paschalnej kapłan kreśli krzyż i litery: Α (alfa) i Ω (omega). Oznacza to, że na początku był Bóg i on też przyjdzie na końcu jako Miłosierny Sędzia. Na paschale kapłan zapisuje bieżący rok, chcąc podkreślić, że Chrystus przechodzi od punktu alfa (od stworzenia świata) do punktu omega (końca świata) historii zbawienia, która przechodzi również przez ten konkretny rok. Kapłan wypowiada przy tym słowa: Chrystus wczoraj i dziś (żłobiąc pionowe ramię krzyża); Początek i Koniec (żłobiąc poziome ramię krzyża); Alfa (żłobiąc literę alfa); i Omega (żłobiąc literę omega); do Niego należy czas (żłobiąc pierwszą cyfrę bieżącego roku); i wieczność (żłobiąc drugą cyfrę bieżącego roku); Jemu chwała i panowanie (żłobiąc trzecią cyfrę bieżącego roku); przez wszystkie wieki wieków. Amen (żłobiąc ostatnią cyfrę bieżącego roku). Ponadto kapłan wbija w paschał pięć gwoździ (gron) symbolizujących pięć ran Chrystusa, mówiąc przy tym: Przez swoje święte rany (wbija pierwsze grono) jaśniejące chwałą (wbija drugie grono) niech nas strzeże (wbija trzecie grono) i zachowuje (wbija czwarte grono) Chrystus Pan. Amen (wbija ostatnie grono). Swoją symbolikę ma również światło świecy paschalnej, rozjaśniające mroki ciemnego kościoła, odwołuje się do Chrystusa, który rozprasza mroki ludzkiego życia, nadając mu sens, a także do stworzenia świata kiedy w mrokach ciemności rozbłysła światłość.
Bogata treść czytań biblijnych prowadziła nas od dzieła stworzenia, przez wyjście narodu wybranego z niewoli egipskiej do wolności danej nam przez Chrystusa. “Bracia: My wszyscy, którzy otrzymaliśmy chrzest zanurzający w Chrystusa Jezusa, zostaliśmy zanurzeni w Jego śmierć. Zatem przez chrzest zanurzający nas w śmierć zostaliśmy razem z Nim pogrzebani po to, abyśmy i my wkroczyli w nowe życie…” (Rz 6, 3-11 ). Po homilii wygłoszonej przez o. Ireneusza rozpoczęliśmy liturgię chrzcielną, w trakcie której chór parafialny odśpiewał Litanię do Wszystkich Świętych. Po błogosławieństwie wody oraz odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych do wspólnoty naszej parafii przyjęliśmy przez sakrament chrztu świętego Ivo, który w wieku dorosłym zdecydował się przyjąć sakrament chrztu.