Uroczystość poświęcenia sztandaru i nadania imienia Szkole Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Suwałkach

19 października 2018r. miała miejsce bardzo ważna i podniosła uroczystość. Znajdująca się na terenie naszej parafii, Szkoła Podstawowa nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi otrzymała Imię oraz został poświęcony sztandar szkoły, który stał się znakiem zjednoczenia społeczności uczniów, rodziców i nauczycieli. Patronem szkoły został dowódca Dywizjonu 303 gen. bryg. pil. Witold Urbanowicz. Tym samym Szkoła Podstawowa nr 11 przejęła chlubną tradycję Gimnazjum nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi, które przyjęło to Imię w 2010 roku.

Generał Witold Urbanowicz pochodził ze wsi Olszanka, leżącej na trasie Suwałki – Augustów. Urodził się 30 marca 1908 r. a zmarł 17 sierpnia 1996 r. w Nowym Jorku. Zasłynął jako dowódca najlepszego dywizjonu myśliwskiego Bitwy o Anglię w jej decydującej fazie. Z wynikiem 15 pewnych i jednego prawdopodobnego zestrzelenia jako jedyny Polak znalazł się w pierwszej dziesiątce najskuteczniejszych pilotów alianckich tej bitwy. Był mistrzem pilotażu. Sam twierdził, że nigdy żadna wroga kula nie trafiła w jego samolot. Miał doskonały ogląd sytuacji w powietrzu. Urbanowicz opublikował kilka książek, poświęconych wspomnieniom z wojny „Początek jutra” „Świt zwycięstwa”, „Ogień nad Chinami”.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w parafialnej świątyni pw. Bożego Ciała, podczas której ojciec proboszcz Janusz Siwicki dokonał aktu poświęcenia sztandaru. Liturgia przebiegała w duchu patriotycznym. W jej przygotowanie włączyli się uczniowie, rodzice i nauczyciele. Młodzież, pod kierunkiem Pani dyrektor Anny Brzozowskiej i brata Andrzeja, przygotowała oprawę muzyczną – pieśni o tematyce patriotyczno-religijnej. Na zakończenie Eucharystii hymn „Boże coś Polskę” odegrała miejska orkiestra dęta pod dyrekcją Pana Tomasza Kirejszy a następnie uczestnicy przeszli w marszu do szkoły na drugą część obchodów.

I warto przy tej uroczystości wspomnieć, że o. Jacek Szczepanik, który pracował w naszej parafii i katechizował w SP 11 przez siedem lat, 24 października tego roku został odznaczony, przez ministra sportu, brązową odznaką „ Za zasługi dla sportu”. Pasjonat piłki nożnej i siatkówki zaszczepił wśród naszych dzieci i młodzieży zamiłowanie do zdrowej rywalizacji sportowej. Swoje umiejętności mogli sprawdzać podczas organizowanych przez Niego, lub wyjazdowych, turniejów sportowych. Cieszy fakt, że działania kapłana zostały docenione. Gratulujemy odznaczenia!

opr. Anna Gawlińska

fot. o. Aleksander